Dragi prijatelji origamija - sadašnji, prošli i budući:
Znam da ste tu negdje u velikom moru interneta. Neki su odmakli daleko, na široke pučine, neki se još brčkaju u plićaku, boje se zaploviti na otvoreno more presavijenog papira, radije ostaju na obali.
No iz plićaka se na široko more mogu otisnuti i male i velike lađe. Neka naša bude velika i oplovi novi svijet ideja, razmišljanja, učenja, mogućnosti. O širini novog oceana: Nekad se sve, što se dalo saviti od papira, moglo nabrojati na jednom listu papira. Danas je to nemoguće. Sam je Akira Yoshizawa, pionir modernog origamija, za života smislio i napravio 50000 različitih modela.
Objasniti što je moderni origami, nije lak zadatak. A učiniti da ljudi zavole nešto, što od njih zahtijeva dosta napora, ali im može proširiti vidike, ojačati volju i sposobnosti, još teže. Ponekad izgleda jednako nemoguće kao jedrilicom preploviti Atlantik. No zaljubljenici mora prebrode i velike nevere, pa što mi ne bismo mogli savladati tek nabore papira.
Dobro, a kako započeti?
Za prvu plovidbu: papir, ruke, učitelja ili knjige i puno dobre volje.
Za dalje vidike:
- neustrašivost, ustrajnost, ljubav za rad: Ne dajte se prestrašiti ako nešto zapne. I iz toga se da nešto naučiti. Budete li uporni, s vremenom ćete moći i saviti i one drage vam modele koji se na ovom stupnju čine nesavladivi. Ljubav je glavni pokretač učenja i uspjeha.
- art (slikarski) papir, razne vrste čvrstog papira, finiji papiri za pisanje: Više nećete biti zadovoljni gotovim origami papirom. Modeli s više detalja i efekata zahtijevaju bolji papir i veću hrabrost za eksperimentiranje. Morat ćete otkrivati kojem modelu odgovara tanak, a kojem deblji papir. Počet će vas zanimati ne samo boja, već i kvaliteta, tekstura, struktura i gramatura papira.
- metil-celuloza ili ljepilo za tapete: Nezaobilazan učvršćivač. Njime premazujem tanji papir prije savijanja da bi dobio željenu čvrstoću. Bolje je savijati kad se premaz posuši. Metil celulozom je moguće laminirati dva sloja tanjeg papira, a da boje ne prodiru jedna u drugu.
- aluminijska folija: Koristim je za laminiranje, kao sloj između dva tanka papira. Odlično za kukce i složenije modele koji se vole nepotrebno rastvarati.
- spužvasti valjčić i kistovi: Dobro dođu za nanošenje učvršćivača i laminiranje.
- akrilni lak: Pokazao se kao dobar finiš za osjetljive modele savijane vodenom tehnikom (na mokro).
- rezalica za papir ili skalpel i metalna ravnala: Početak urednog, dobrog savijenog modela je uredno i točno odrezan kvadrat papira.
- teflonski ili koštani savijač: Pomaže da vaš model djeluje profesionalno savijen, uz uvjet da ste dobro pravnavali rubove.
- raspršivač za vodu, spužvica ili vlažna krpa: Za papir veće gramature (deblji). Može se navlažiti cijeli papir prije savijanja, a može se navlažiti samo na mjestu savijanja. Takvi su nabori čvršći i trajniji.
- kvačice raznih veličina: Odlično kod tehnike savijanja vlažnog papira. Pazite samo da vam ne ostane i trag kvačice kad se papir osuši. Možete koristiti i platnene poveze da zadržite model u željenom obliku dok se ne osuši i očvrsne. I mali magneti su dobri držači
Za daleke plovidbe:
Društvo ili društvance s kojim možete pričati o savijanju papira i pokazati što ste novo otkrili.
Dok ne otkrijete nekog origamista u najbližem susjedstvu, dobro dođe i svjetska origami mailing lista (komunicira se na engleskom) i origami blogovi.
Izložbe
Ako već dugo niste bili na origami art izložbi, posjetite EMOZ u Zaragozi, Španjolska. Ne brinite za prijevoz, dovoljan je samo klik miša.
Pogledajte na kojim je sve izložbama sudjelovao naš Goran Konjevod.
Virnite što sve Google prikazuje pod origamiart exhibitions. Na vrhu liste 2010. bila je informacija o izložbi Poezija u papiru koja se održala u Krapini 2008., a još se danas u istoj galeriji mogu pogledati 56 doniranih origami modela.
Konvencije
Pogledajte na kojim je sve izložbama sudjelovao
Virnite što sve Google prikazuje pod origamiart exhibitions. Na vrhu liste 2010. bila je informacija o izložbi Poezija u papiru koja se održala u Krapini 2008., a još se danas u istoj galeriji mogu pogledati 56 doniranih origami modela.
Konvencije
Kad već šetamo po svijetu, kalendar 2010 za origami globetrottere:
19. - 21. veljace 2010.
VI susret švicarskih origamista (Svicarska / Genf)
12. - 14. ozujka 2010.
OSN Origami konvencija (Nizozemska / Elspeet)
01. - 03. travnja 2010.
Origami Bogotá - I latinoamerički origami kongres (Kolumbija / Bogotá)
01. - 03. svibnja 2010.
IX Outdoor Origami Meeting (Poljska / Krakow)
14. - 16. svibnja 2010.
XXII međunarodni susret Origami Deutschland (Njemačka/ Bonn)
13.-17.srpnja 2010.
13. - 15. kolovoza 2010.
XXI susreti Mađarskog origami drustva (Mađarska / Pécs)Sretnu plovidbu i mirno more!
Sanja, Origami Art
Zadnje ažuriranje stranice:25.1.2015.