Kad je Krešo predložio temu za slijedeći origami sastanak, origami bez papira, bila sam znatiželjna što će donijeti kao prilog. Donio je dijagram J.Schaffera Invisible Duck. Jednako odlično za početnike i iskusne origamiste.
Moje su misli, naravno, tekle drugim putem. Kroz glavu su mi projurile slike origami tehnologije, koje su kao ideje počele u savijanju papira. Balon u automobilu, teleskop u svemiru, optički medij u laseru, stent u suženoj žili...
Za njima brojne modne kreacije haljina, cipela, torbi, namještaj i arhitektura ... Ipak, kad vam netko pokloni origamic architecture ne očekujte da ćete u tome moći stanovati.
Origami jest japanska riječ i doslovno znači presavijanje papira. Međutim, taj je termin, između nekoliko japanskih, izabrala Amerikanka Lillian Oppenheimer, koja je pred šezdesetak godina započela s popularizacjom savijanja papira.
A origami ne samo da se proširio po cijelom svijetu, postao i nezaobilazni dio obrazovanja, znanosti i umjetnosti nego je i naziv origami prešao granice papira. S origamijem se povezuje savijanje salveta, ručnika, maramica, odjeće. Na ori stvari možete nabasati i u kuhinji, a ako je od tankog tijesta, moći ćete i pojesti.
Dobar tek!
Moj croissant od akvarel papira