Nedjelja 14.9.2014. Zagrebački velesajam, paviljoni 10 i 10a od 10 do 20 sati
Malo tko danas nije u mašti putovao "20.000 milja pod morem" proveo "Pet tjedana u balonu" ili našao"Put u središte Zemlje". Zajedno s Julesom Verneom mogli ste otići na "Put na Mjesec" stoljeće prije nego što je ljudska noga onamo kročila. Bio je inspiriran tadašnjim znanstvenim istraživanjima i inspirirao znanstvenike budućnosti, baš kao moderni origami danas.
Manipulacija nabora u prostoru, nove dimenzije koje origami otkriva, to je magnet koji privlači i znanstvenike i umjetnike. Često se ta povezanost toliko intenzivira da znanstvenik postane umjetnik i obratno.
Savijanjem papira principi matematike, fizike i mehanike postaju vidljiviji, opipljiviji.
Inžinjeri američkog sveučilišta BYU počeli su se zanimati za origami kao za sukladni mehanizam (compliant mechanism) koji se pokreće savijanjem. Takav mehanizam je jeftiniji i može se koristiti u vrlo ekstremnim uvjetima. Stoga je prikladan za NASA projekte.Izvor:http://news.byu.edu/archive13-nov-origami.aspx
Doznat ćemo što su to origami teselacije, vidjeti može li se papir doživjeti kao mehanizam. Maštat' ćemo o novim izumimapoput Julesa Vernea, graditi novi znanstveni institut kockama od papira.
Origami je komunikacija znanosti i umjetnosti u papiru. Sinapsa kojomnajbolje ideje umjetnosti kliznu u u područje znanosti, a i obratno, ideje znanosti izražavaju svoj umjetnički duh. Origami otvara vrata novih spoznaja, kroz individualni doživljaj presavijen u papiru. A te su spoznaje dostupne svakoj ruci, u svakoj životnoj dobi.
I dok čekam nova otkrića inspirirana origamijem, moja ruka posiže za papirom...