utorak, 10. srpnja 2012.

Origami večer u Velvetu


Zagreb, Velvet, 11.srpnja 2012.
Predstavljanje našeg origami majstora Gorana Konjevoda
Projekcija prevedenog origami dokumentarca Vanesse Gould
i gošća glazbenica Dunja Knebl



Nezaboravna večer, spoj tradicije i avangarde u ambijentu koji diše umjetnost. 
Hvala Saši i Ani što sam mogla podijeliti svoje oduševljenje za origami art.






Američka povjesničarka umjetnosti Azije, Meher McArthur, postavila je nedavno u Japansko-američkom nacionalnom muzeju u Los Angelesu veliku origami art izložbu koja se bavi međunarodnim fenomenom origamija kao modernog oblika vizualne umjetnosti i ilustrira utjecaj origamija na tehnologiju, matematiku, znanost, umjetnost, dizajn i globalni mirovni pokret, pod naslovom „Savijanje papira: Neizmjerne mogućnosti origamija“. McArthur tvrdi: "Do 2014. šest muzeja u SAD prikazat će velike origami izložbe s više od 100 djela vrhunskih origami stvaralaca iz cijelog svijeta."

Jedan od izloženih 43 umjetnika je i Zagrepčanin dr. Goran Konjevod, matematičar i znanstvenik koji živi i djeluje u SAD. Od 2005., kad počinje kreirati vlastite radove, origami za njega prestaje biti tek hobistička strast. Izlaže diljem SAD, u Kanadi, Španjolskoj i Hrvatskoj. Prestižne svjetske izložbe i nagrade za njegova origami djela govore o visoko profesionalnom umjetniku, kojeg slobodno možemo zvati našim svjetskim origami majstorom. Za svoj Val, izložen 2008. u Krapini na Prvoj izložbi origami arta u Hrvatskoj sa svjetskim majstorima origamija, Poezija u papiru, već slijedeće godine, na godišnjem skupu američkih matematičara u Washingtonu osvaja laskavu titulu umjetnika čije djelo najbolje prikazuje ljepotu i eleganciju matematike. Savijanjem papira i savitljivih ploha različitih materijala, Goran se poigrava mogućnostima trodimenzionalnih formi nastalih iz ravnih linija savijanja i površinske napetosti, kreirajući nesvakidašnje organske oblike ili fantastične zdjelice koje možemo vidjeti na njegovim stranicama www.organicorigami.com, a neka djela i u Galeriji grada Krapine kao dio fundusa galerije. Goran je član američkog i britanskog origami društva, objavljuje članke u međunarodnim origami publikacijama, od kojih bih posebno istakla dvomjesečnik Imagiro (APA publikacija) kojeg piše, prima i objavljuje dvadesetak cijenjenih origami entuzijasta iz cijelog svijeta.



O FILMU I ORIGAMIJU

Dokumentarni film Vanesse Gould BETWEEN THE FOLDS (Između nabora), nagrađen prestižnom Peabody nagradom, inspirativna je priča o origami umjetnicima i znanstvenicima koji su život posvetili kreacijama papiru, ispričana kroz često suprotna viđenja origami umjetnosti i s osjećajem da ih možemo iščitati upravo tu, između nabora veličanstvenih djela u papiru.





ORIGAMI (japanski oru – savijati i kami – papir) danas je internacionalni pojam za savijanje papira. U moderno doba koristi se čak i za savijanje i oblikovanje bilo koje ravne plohe u trodimenzionalnu formu, bez rezanja i ljepljenja. Premda porijeklom iz Kine, papir tek u drevnom Japanu dosiže istovremeno gotovo kultnu vrijednost, a njegovo savijanje postaje dvorska zabava i postiže veliku popularnost u narodu. No taj je origami bio vezan uz tradiciju i nije se mijenjao stoljećima. Poznati modeli mogli su se nabrojiti na jednom listu papira. Danas je to nemoguće, jer je sam pokretač novog, modernog origamija, velemajstor Akira Yoshizawa (1911.-2005.) za života dizajnirao 50 tisuća origami modela, objavio 18 knjiga i inspirirao nove generacije svjetskih origami majstora. Smislio je nove tehnike oblikovanja origami modela i simbologiju dijagramiranja, tj. zapisivanja načina i slijeda savijanja. Njegovo je djelo bilo sjeme na plodnom tlu tradicije savijanja različitih materijala. Moderni origami od pedesetih godina prošlog stoljeća na ovamo doživljava buran razvoj, od jednostavnih modela od nekoliko koraka, do superkompleksnih origami modela koji zahtijevaju inžinjerski pristup i stotine sati savijanja. Danas na internetu viđamo na tisuće stranica posvećenih origami uputama i otkrićima, izložbama i događajima. Nije teško naći majstora od kojeg se može nešto naučiti. No ne zaboravimo glavnog majstora-učitelja: vlastite ruke i rad s oduševljenjem.





ORIGAMI U ŠALICI ČAJA

Moj osobni susret s origamijem više podsjeća na zen priču o šalici čaja. Dok se moja šalica prelijevala uobičajenim predodžbama o origamiju kao tradicionalnoj i nepromjenjljivoj Japanskoj umjetnosti, nisam mogla učiti od majstora, moj je pogled dopirao samo do ždrala i papirnatog aviona. Jedan pogled na maske na stranici origami umjetnika Erica Joisela 2005. ispraznio je moju šalicu i dala sam se u potragu za origami majstorom.
Otkrila sam neočekivane majstore i umjetnike sa svih strana svijeta i shvatila da se njihov rad prepliće i međusobno inspirira na mnogostruku dobrobit svih. Što sam više učila, to sam više željela podijeliti s onima čija se šalica još uvijek prelijeva. Nadam se da će ovaj nagrađeni dokumentarac isprazniti vašu šalicu i otvoriti put k novim spoznajama i kreacijama u papiru.
Voljela bih da i Hrvatska uz Japan i tridesetak zemalja širom svijeta bude dio obitelji svjetskih origami društava.




ŠALICA ČAJA

Čuveni japanski zen učitelj pripremao je čaj za nekog učenog gosta. Učitelj je šutke zgotavljao napitak i pripremio šalice dok je gost neumorno brbljao o zenu. Posve miran, učitelj uze šalicu, nagne čajnik i polako poče nalijevati čaj. Gost je i dalje pričao, pričao i pričao, a šalica se punila, punila i punila. „Puna je! Više ne može stati!“ poviče gost buljeći u šalicu. „Baš kao i ti“, odvrati mu učitelj,  „Pun si predrasuda i pretpostavki. Kako ti mogu objasniti zen ako prije ne isprazniš svoju šalicu?“




Moderno propitivanje mogućnosti origamija, najviše bi podsjećalo na Rilkeovu pjesmu:

Ja živim u kruzima koji se šire,
i njima sve više obuhvatit žudim.
Ja možda i neću polučiti zadnji,
konačni krug, no ja se trudim. 

Ja kružim i kružim okolo Boga,
tog prastarog tornja, već tisuće ljeta,
i ne znam još, jesam li sokol il vihor,
il velika pjesma ovoga svijeta.

R.M.Rilke / D.Cesarić


Nema komentara:

Objavi komentar